З початку 2014 року в Україні започаткована профільна програма для фізичних осіб та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Сутність цієї програми полягала в тому, щоб спонукати населення використовувати енергоефективне обладнання та матеріали. В перспективі це надасть змогу споживачу економити на споживанні енергії та природнього палива.
Наразі в 2021 році вже підписано договір щодо залучення до програми двох державних банків – Ощадбанк та Укргазбанк. Оформити теплий кредит в 2021 році можна оформити саме в цих банках. За умовами Державної програми, уповноваженими фінансовими установами за видачу таких кредитів, є тільки державні банки.
Що таке теплий кредит?
Теплий кредит в 2021 надається на більш широкий спектр потреб, ніж це було минулого року. Наприклад, до цього року отримати кредит з компенсацією від держави можна було на такі об’єкти як:
- Котел, працюючий на любому виді палива та енергії. Виняток – котли, які працюють на електроенергії чи природньому газі;
- Енергоефективне обладнання або матеріали. В цю категорію в більшості входили пластикові вікна енергоефективного типу.
Наразі список таких об’єктів розширено. І в 2021 році взяти такий кредитний продукт можна на такі потреби:
- електроакумулюючі системи (системи накопичення енергії);
- електрозарядки для електромобілів;
- інтелектуальні лічильники електричної енергії.
Сутність державної програми полягає в тому, що позичальник оформлює кредит у банку за стандартною схемою. А потім держава компенсує цьому позичальнику від 20 до 35 відсотків від вартості кредиту.
Як взяти теплий кредит у 2021 році?
У людини, яка чула про дію такої програми, але ніколи не зверталась за допомогою, в процесі оформлення виникає дуже багато питань. Від того, де можна придбати таку продукцію, та до якого банку звертатися за фінансовою допомогою.
І далі представлено алгоритм як взяти теплий кредит у 2021 році:
- Обрати тип енергоефективного обладнання, яке необхідно придбати. Ознайомитися з його вартістю.
- Звернутися до банку, який уповноважений видавати теплий кредит. В 2021 році – це Ощадбанк та Укргазбанк.
- Надати в банк повний комплект необхідних документів. Кожен банк має змогу встановлювати власний перелік документів в залежності від ризику та категорії позичальника.
- Підписати з банком кредитний договір. Отримати кредитні кошти на рахунок.
- Оформити в магазині рахунок фактуру на сплату товару. Надати його в банк для підтвердження цільового використання коштів. Банк самостійно перерахує кошти продавцю обладнання. Позичальник на руки кошти не отримує.
На цьому дії самого позичальника завершуються. Далі сам банк по результатам звітного місяця формує реєстр таких позичальників та подає його до Держенероефективності. Установа перевіряє інформацію та впродовж п’яти робочих днів на рахунок банку перераховує необхідну суму кошти . Далі банк самостійно розподіляє отримане фінансування між відповідними позичальниками.
Загальний термін перерахування та розподілу коштів – 2 місяці.
Порівняння умов кредитування
Програма «теплі кредити» наразі реалізується в двох державних банках – Ощадбанк та Укргазбанк. В попередні роки можливо було отримати теплий кредит в Приватбанку та Укрексімбанку. Наразі ці банки ще не приєдналися до співробітництва.
Умови за програмою теплого кредиту в Ощадбанку:
- Сума – від 1 до 50 тис. грн.;
- Первісний внесок – 10% від вартості придбаного енергоефективного обладнання;
- Строк погашення – до 5 років
- Відсоткова ставка – до 18% (максимальний розмір);
- Комісія разова – 5 % від суми кредиту.
Додатково теплий кредит в Ощадбанку передбачає сплату комісії за переказ коштів та відкриття рахунку. Загалом комісія становить 850 грн.
Кредит «Теплий дім» в Укргазбанку надається на аналогічних умовах. Максимальний ліміт та строк погашення аналогічні.
Кому дають теплі кредити?
Отримати теплий кредит можуть як фізичні особи, тобто громадяни України, так і ОСББ. Що теплі кредити для фізичних осіб, що теплі кредити для ОСББ видаються на одні цілі – придбання енергоефективного обладнання.
Вимоги до позичальника (фізичних осіб) згідно банківських умов кредитування:
- Вік позичальника – від 18 років;
- Офіційне працевлаштування не менше ніж 6 місяців;
- Гарна кредитна історія
Для того, щоб отримати кредит, позичальнику треба надати:
- Паспорт;
- Ідентифікаційний код;
- Довідка про офіційний рівень доходу за останні 6 місяців.
Також для отримання кредиту в Ощадбанку необхідно ще рахунок фактура.
Перелік матеріалів та обладнання, на які надається теплі кредити?
Повний перелік матеріалів та обладнання, яке надається в кредит, представлено на офіційному сайті банку. Також такий перелік встановлено Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2011 року № 1056
Найбільш популярні товари, на які беруть кошти фізичні особи:
- теплий кредит на вікна;
- теплий кредит на вхідні двері;
- теплий кредит на твердопаливні котли.
Чи вигідно брати теплий кредит?
Сума компенсації на теплий кредит в 2021 році передбачено:
- На придбання енергоефективного обладнання чи матеріалів – 35% від суми. Максимальний ліміт компенсації – 14 000 грн.
- На придбання котла – 20% для тих, хто не отримує субсидію за сплату комунальних послуг. Якщо ж позичальник отримує субсидію, то тоді розмір компенсації автоматично збільшується до 35%. Максимальний ліміт – до 12 000 грн.
Теплий кредит в 2021 році не видається безкоштовно. Гроші видає банк, який і встановлює «вартість» цього кредиту. Позичальник буде сплачувати (на прикладі Ощадбанку):
- Відсоткову ставку – близько 18%;
- Разова комісії за оформлення кредиту – 5%;
- Сплата за відкриття кредитного рахунку – від 100 грн.;
- Сплата за переказ грошових коштів – близько 750 грн.
Але фактично ці витрати за кредитом і компенсуються самою державою, а позичальник сплачує банку вартість придбаного енергоефективного обладнання.