З року в рік попит на послуги з мікрокредитування зростає. Наразі компанії, які надають мікрокредити онлайн на карту, працюють із десятками та навіть сотнями тисяч клієнтів по всій Україні. Є комплекс причин такого стрімкого зростання популярності МФО. Відповідно до досліджень, мікрокредити часто беруть для закриття базових потреб, а також у разі термінової необхідності. Також, оскільки на відміну від банків МФО не вимагають вточнення цілі кредиту, отримати гроші можна на будь-яку потребу. Крім того, високий рівень безпеки персональних даних клієнтів викликає довіру з боку позичальників. Діяльність МФО в нашій країні регулюється Національним банком України, і кожна компанія зобовʼязана виконувати норми регулятора. Завдяки цьому забезпечується доступність та прозорість діяльності компаній.
Під час вибору мікрофінансової компанії варто звертати увагу на умови мікрокредиту, а також на те, наскільки вони зрозумілі. Не менш важливим фактором є репутація вибраної організації. Це можна перевірити через відгуки й публічні прояви — наприклад, участь у конференціях чи отримання нагород у відповідних номінаціях чи категоріях.
Переваги мікрокредитів
Клієнт може отримати мікрокредит онлайн на карту протягом декількох хвилин. Більшість процесів автоматизована — зокрема, перевірка документів та ухвалення рішення. Водночас мікрофінансові організації працюють над оновленням систем безпеки та опрацювання даних, щоб персональна інформація клієнтів була захищена.
Клієнт проходить реєстрацію, вибирає суму та строк платежу, очікує на рішення та підписує договір SMS-кодом. Після цього гроші приходять на рахунок, вказаний під час реєстрації. Також клієнтам доступні декілька способів погашення на вибір.
Клієнти з поганою кредитною історією та низькими доходами часто отримують схвалення від МФО попри те, що можуть не на 100% відповідати основним критеріям банків.
Користувачі МФО беруть участь в акціях компаній, де можна виграти цінні призи, знижки або подарунки в грошовому еквіваленті.
Поради, як уникнути ризиків
- Вибирайте суму, враховуючи свій фінансовий стан. Не варто подавати заявку на суму, яку складно буде повернути вчасно або принаймні внести платіж за мікрокредитом.
- Користуйтесь промокодами, щоб максимально заощадити. Великі компанії часто публікують знижки на повторні кредити у соцмережах. Також регулярна практика — надсилати лояльним клієнтам індивідуальні промокоди через електронні листи або SMS. Та варто памʼятати, що знижка діє на перший обраний період — надалі процентна ставка тарифікується як стандартна.
- Не беріть декілька мікрокредитів одночасно. Це може перетворитись на велике кредитне навантаження, оскільки окрім повернення тіла кредиту, обовʼязково сплачуються нараховані проценти.
Як вибрати МФО?
Звертайте увагу на процентну ставку
У 2023 році було підписано закон про обмеження максимальної процентної ставки, що становить не більш ніж 1% на день. Тому більшість компаній на ринку надають мікрокредити саме за такою ставкою. Водночас деякі МФО надають перший кредит під 0,01% на день на перший обраний період. А також постійні клієнти можуть отримувати персональні знижки. Тож перед зверненням до компанії перевірте її процентну ставку, програму лояльності, бонуси тощо.
Наявність вичерпної інформації на сайті
Звертайте увагу на документацію, а також юридичну інформацію на сайті. Мікрофінансові компанії мають публікувати істотні характеристики продукту, попередження за кредитом, можливі штрафи у разі прострочення. Також документи, які стосуються самої компанії — ліцензії, дозволи на ведення діяльності, результати незалежного аудиту за наявності тощо. Крім того, на сайті має бути доступним кредитний калькулятор, за допомогою якого клієнт може визначити суму переплат під кінець платіжного періоду. Наприклад, з CreditPlus можна порахувати вартість першого кредиту, а також повторного — як із застосуванням знижки, так і за стандартною ставкою.
Що ще важливо:
- зручність сайту та мобільних застосунків — бажано, щоб компанія обслуговувала клієнтів як зі смартфонами на базі Android, так і на iOS;
- наявність декількох способів звʼязку зі службою підтримки;
- використання компанією Bank ID НБУ;
- можливість часткового погашення.
ТОП-5 МФО України у 2025 році
- CreditPlus — один з лідерів ринку, працює з 2017 та має вигідні умови кредитування, часто надає знижки та має надійну репутацію.
- Credit7 — популярна мікрофінансова компанія, з якою зручно співпрацювати.
- SlonCredit — відома організація, часто проводить акції.
- SelfieCredit — відносно молода компанія, швидко набрала популярність.
- Moneyveo — одна з перших МФО на ринку України, часто надає знижки.