Оцінити реальний зовнішній борг України наразі дуже складно з урахуванням того факту, що багато вже держав та компаній заявили про надання пільгових кредитів. Скільки ми фактично отримали, а що ще можемо отримати, питання закрите. Але вже зараз виникає логічне питання, чи має Україна фінансову змогу повернути всі ці борги. Питання складне, а відповідь, напевне, всім зрозуміла.
Саме тому Верховна Рада України наразі виступила з офіційною пропозицією до Президента України, щоб розпочати переговори щодо анулювання зовнішнього боргу. Рекомендується розпочати перемовини якомога швидше.
За офіційною заявою влади щоденно наша держава втрачає понад 1 млрд доларів. І це лише початкові втрати, які щоденно можуть зростати. Відповідно фінансова спроможність держави низька, вона наразі не може виконати соціальні функції перед населенням, не те щоб виконувати свої зобов’язання перед зовнішніми кредиторами. Саме тому Верховна Рада пропонує звертатися з офіційним проханням до усіх іноземних партнерів, щоб ті розглянули можливість повного або хоча б часткового списання боргу.
Чи є таке прохання законним? З юридичного боку війна може бути розглянута як форс-мажор, відповідно жодна зі сторін може не виконувати свої обов’язки. Але фактично неможливість для України платити по своїм боргам – це не форс-мажор, а дефолт, який може взагалі фактично зруйнувати всю економічну стабільність країни.
Якщо розглядати чинні основи права та економічної теорії, то вони виділяють декілька ознак боргу, який бідна держава може не повертати. І одна з таких ознак – це борг, який спричинить соціально-економічну нестабільність. В принципі, якщо Україна почне повертати борги міжнародним партнерам, то її очікує саме вказана нестабільність.
Чи простять нам борг чи ні – питання відкрите. Але починати перемовини треба в будь-якому випадку, оскільки інших можливостей врегулювати конфлікт у нас поки що немає.