Сьогодні Міністерство фінансів України анонсувало запуск нової програми забезпечення соціально незахищених громадян власним житлом. Зокрема, нові заходи підтримки спрямовані на медичних працівників. Реалізуватимуть задумане через механізм фінансового лізингу. Це чимось схожий алгоритм кредитування, як і іпотека, лише з певними нюансами.
Заявлено, що базова ставка кредитування – 5% на рік. Надаватиметься житло не в іпотеку, коли об’єкт нерухомості відразу стає власністю людини, а через деякий час. За фактом громадянин України нібито орендує у своєї держави житло з подальшим правом викупу. А місячні платежі, які він вносить за оренду, є накопичувальною сумою викупу. Наразі програма запропонована лише для медиків. Вони можуть скористатися пропозицією без сплати авансового внеску. Він не потрібен. Максимальний термін погашення – до 20 років. Влада обіцяє, що головною перевагою такої підтримки стане фіксована ставка погашення. Тобто платіж не прив’язаний до курсу валюти чи стабільності економіки.
Скористатися такою пропозицією можуть медики, які працюють у цій сфері понад півроку. І не важливо, на якій посаді. Вже зараз для цього передано 12 000 квартир. Головна умова – сім’я повинна не мати у власності житла або на кожного члена сім’ї має припадати не більше 20 кв. метрів.
Як працюватиме програма, поки не зрозуміло. Але влада обіцяє, що це лише початок. І такі механізми лізингу будуть запропоновані також і для інших працівників бюджетної сфери, які перебувають у нерівних умовах з іншими фахівцями ринку праці. Незабаром придбати квартири зможуть і педагоги, і поліцейські, і інші співробітники. Звичайно, не варто сподіватися на швидкі результати, оскільки та ж заявлена іпотека під 7% не показує тої ефективності, яка повинна. Але це краще, ніж відсутність хоча б якоїсь підтримки.