Боржники МФО доволі часто пишуть про те, що компанії не мають право подавати до суду, а тому намагаються витягнути гроші за допомогою колекторів та психологічного тиску. Насправді ж, такий погляд на ситуацію є застарілим. Так, банки звертаються до суду швидше та охочіше, так як суми кредитів більші і вартість судових процесів не перевищує вартості боргів. Проте, мікрофінансові організації теж доволі часто віддають справи під судовий розгляд. Ми розповімо, які МФО подають до суду в Україні та з яких приводів.
Чому позичальники вважають, що не зобов’язані платити кредит?
Часто зустрічається думка, що МФО працюють в Україні незаконно і не мають права нараховувати відсотки. Однак, це не так. Мікрофінансові компанії працюють згідно чинного законодавства та мають ліцензії. Чому позичальники не хочуть приймати законність МФО:
- Небажання приймати будь-якого кредитора, окрім банку. Громадяни думають, що в банках працюють професійніше, а банківський кредит має більшу юридичну цінність, оскільки підтверджується великою кількістю документів зі сторони позичальника та довгим розглядом з боку банку.
- Високі відсотки по кредиту. Деякі Українці думають, що їх намагаються ошукати та обманути, виставляючи високу відсоткову ставку. Насправді ж, ставкою в 1-2% на день компанії покривають свої ризики від позичальника з поганою КІ, без постійного місця роботи тощо.
- Мікрозайми не підпорядковуються Нацбанку. Громадяни не вважають, що приватні компанії мають право надавати кредити, адже вони не знаходяться під Національним Банком.
- Договір в електронному вигляді. Багатьом позичальникам незрозуміло, чому документ не видається в фізичній формі, а замість підпису використовується СМС-повідомлення.
Всі ці тези з’являються лише через спробу позичальників взяти гроші та не повертати їх. Але реальність виявляється зовсім інакшою — борг необхідно віддавати у зазначені строки, так само як і при кредитуванні в банку.
Насправді МФО зареєстровані як фінансові установи в Україні відповідно до закону «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг», працюють на підставі ліцензії на право надання грошей у позику та підпорядковуються Нацкомфінпослуг.
Мікрофінансові компанії мають право надавати кредити виключно з власних коштів. І здійснюють вони цю видачу позик на підставі кредитного договору, який укладається, як в письмовій, так і в електронній формі.
Всі штрафи та відсотки є дійсними і ухилитись від них діями боржника (переховування, спроба “видалити” свій борг з бази тощо) неможливо. Компанія тільки самостійно може вирішити, чи вигідно подавати до суду, чи ні.
Коли МФО подають до суду?
У період трьох місяців взаємодія із позичальником здійснюється у досудовому порядку. Спочатку надходять СМС з нагадуванням про прострочення, потім починають дзвонити співробітники call-центру і далі підключається служба стягнення боргів.
Найчастіше кредитори звертаються до суду, коли період прострочення сягає шести місяців. І тоді вже кредитори ухвалюють рішення про передачу матеріалів справи, матеріалу кредитного договору вже до юридичного відділу та юристи починають готувати звернення до суду із заявою про винесення судового наказу.
Якщо сума прострочення перевищує суму заборгованості, то звертаються у порядку позовного провадження.
Чому МФО можуть не подати до суду?
Компанії подають до суду тоді, коли цей суд буде вигідним для них. Є фактори, які впливають на питання важливості судового процесу.
Судові витрати
Подає до суду МФО, а значить вона і виплачує всі фінансові витрати до виграшу справи. Як правило, тіло кредиту – кілька сотень чи тисяч гривень, зараховані на картку онлайн. Повертати таку суму, розгортаючи судове провадження, не завжди вигідно.
Відсотки, штрафи та пеня заморожуються
З моменту передачі справи до суду припиняється нарахування відсотків, пені, штрафу та інших витрат згідно з договором.
Довгий процес
Процес може тривати кілька тижнів і навіть місяців. А боржників у МФО – сотні. Це практично неможливо відстежити.
Які МФО подають до суду в Україні?
Класичним варіантом стягнення боргу є подання позову до суду. МФО, які це роблять, не так багато, переважно це великі компанії: Moneyveo, ШвидкоГроші, Dinero, Alexcredit, Cashpoint, Євро Гроші.
Проте, це не означає, що це всі компанії, які судяться з неплатниками. Деякі МФО притягують боржників до відповідальності іншим способом – за допомогою нотаріального напису.
Нотаріальний напис це найгірше, що може статися з боржником. Нотаріус не повідомляє про наявність напису. Порядок дій при такому стягненні коштів:
- Нотаріальний напис робиться протягом кількох днів після настання прострочення.
- Виконавчий лист надсилається виконавцю протягом дня.
- Накладається арешт на майно та кошти боржника, зарплату, гроші на рахунках.
- Позичальник вноситься до реєстру боржників.
- Гроші списуються, майно продається у межах виконавчого провадження.
Тож ми рекомендуємо не зловживати вдачею і вчасно виплачувати борги. Якщо ви не встигаєте погасити позику, оформіть пролонгацію. Якщо у вас багато кредитів, краще знайдіть компанію для перекредитування.