Як має поводитися український бізнес в умовах паніки та загрози воєнного конфлікту?

Наразі ситуація щодо початку воєнного конфлікту між Росією та Україною трохи стабілізувалася, але все одно внутрішні ринки піддаються постійним коливанням, хаосу та паніці. І виникає питання, як же працювати в такій ситуації, особливо іноземним інвесторам. Бо в ЗМІ постійно лунають списки олігархів та бізнесменів, які вже покинули рідну державу та разом зі своїми активами виїхали за кордон. Що ж робити тим, хто навіть не зобов’язаний тут залишатися. Так ось експерти вважають, що така поведінка неприпустима.

По-перше, слід розуміти, що більшість інформації в ЗМІ та інтернеті не відповідає дійсності. Ведеться інформаційна війна та породжується паніка. А саме тому необхідно власним прикладом стабілізувати ситуацію. Олександр Лопатін, наприклад, який є засновником українсько-американської компанії стверджує: «Власники бізнесу та топменеджери повинні обов’язково залишитися в державі. Навіть, якщо якась їх частина на постійній основі живе за кордоном, то кращий вихід для стабілізації комерційної діяльності – це приїхати до України та виступити перед своїми співробітниками. Тільки така поведінка може надати основу для подальшого розвитку».

По-друге, не треба наразі всі свої заощадження переводити за кордон або в валюту. Те, що відбувається на валютному ринку, наразі також обґрунтовується панічними настроями. Бізнес масово знімає кошти з рахунків та конвертує їх на валюту. Але якщо такі рішення ще для тих, хто 100% планує виїхати з держави, не будуть мати наслідків, то ось для бізнесу, який залишається в державі, це точно не вигідне рішення. Через кілька місяців ситуація стабілізується, курс гривні підвищиться і, відповідно, той же самий малий та середній бізнес лише за цей короткий проміжок часу втратить до 15-20% своїх капіталів. Це економічно невигідна поведінка наразі. Це підтверджує сам міністр фінансів.

По-третє, не слід також вкладати наразі кошти в якість інвестиційні проєкти або активи. Вартість таких інструментів за останні тижні значно зросла. А тому переплачувати за те, що реально коштує дешевше, точно не варто. Кращий варіант наразі – це чекати. При цьому позицію очікування слід обрати всім представникам бізнесу. І тут не йдеться про дестабілізацію діяльності. Компанія повинна працювати так, як вона працювала, наприклад, три роки тому. Головне – це не приймати ніяких швидких рішень. В іншому випадку можна в майбутньому дуже жалкувати про свої кроки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *