Як оголосити себе банкрутом фізичній особі в Україні

Банкрутство — це процедура, яка допомагає законно звільнитися від боргів, якщо немає можливості їх виплачувати. Об’явлення себе банкрутом — це крайня міра, на яку варто піти, якщо фінансове становище дійсно скрутне і перспективи розрахуватись з боргами немає.

Якщо боржник має достатній дохід чи майно, але не хоче погашати взяті він зобов’язання, підстав для банкрутства немає. Причиною банкрутства може бути складна життєва ситуація: хвороба, звільнення, інвалідність, смерть близьких.

Зміст

Хто може ініціювати банкрутство?

2019 року оновили Кодекс про банкрутство фізичних осіб. Тепер для ініціації процедури необхідно відповідати низці критеріїв:

 • Сума сумарного боргу повинна бути не менше 180 000 грн або 30 мінімальних заробітних плат)
 • Відсутність майна, яке можуть визнати надлишковим та продати на аукціоні
 • Виплати по кредиту за останні 2 місяці становлять менше 50% від необхідної суми
 • Відсутність стабільного офіційного доходу, який дозволив би погасити кредит

Як стати банкрутом?

Покроковий алгоритм банкрутства фізичної особи:

 1. Боржник подає заяву до господарського суду за місцем проживання. Заява підкріплюється пакетом документів.
 2. Суд розглядає подані документи та відкриває справу за наявності підстав.
 3. Суд призначає керівника реструктуризації шляхом випадкового автоматичного відбору. Боржник отримує мораторій на сплату боргів – 120 днів.
 4. Кредитори подають протягом 30 днів вимоги до боржника. Суд їх розглядає протягом 60 днів із моменту відкриття справи.
 5. Керівник реструктуризації готує план реструктуризації заборгованості на 5 років (якщо йдеться про іпотечний кредит на житло — на 10 років).
 6. Цей план узгоджується кредиторами і подається до суду.
 7. Якщо план реструктуризації не приймається кредиторами/судом або якщо він не виконується, боржник визнається банкрутом.
 8. У разі визнання особи банкрутом вона втрачає все майно, яке суд може визнати надлишковим. Виключення — квартира до 60 м2/ будинок до 120 м2, одяг, необхідні предмети побуду. Кошти від продажу іншого майна йдуть на погашення боргів.

Плюси банкрутства

Завдяки такій процедурі можна:

 • Зняти з себе всі боргові зобов’язання
 • Конвертувати іпотечну валютну позику у гривні
 • Позбавитись від дзвінків кредитної компанії і колекторів
 • Зняти судові заборони, арешти рахунків тощо

Попри плюси банкрутства фіз особи в Україні, ця процедура все ж є досить важкою і рекомендується тільки в якості крайнього заходу при неплатоспроможності. Попередньо спробуйте реструктурувати чи рефінансувати позику. Мирне розв’язання питання з банком чи МФО дозволить зберегти хорошу кредитну історію.

Мінуси банкрутства

З мінусів можна виділити такі моменти:

 • Частіше для фізичної особи вигіднішою буде реструктуризація чи рефінансування. В рамках реструктуризації можливе повне чи часткове списання боргу, виконання зобов’язань третіми особами, перекваліфікація тощо. Сама процедура проходить легше, а позичальнику майже завжди підуть на поступки і підберуть вигідніші умови, в інтересах кредитора все ж є повернення боргу чи хоча б його частини без довгих судових проваджень.
 • Після визнання фізичної особи банкрутом на неї накладається невеликий список обмежень на термін 5 років: особа не зможе заявити про неплатоспроможність, а перед укладенням нового кредиту повинна буде в письмовій формі заявляти про свою неплатоспроможність.
 • Під час активного провадження особа немає права укладати ділові угоди, виїжджати за кордон, користуватися майном, з яким доведеться попрощатись.
 • Всі майно особи за останні три роки буде афішовано — від зарплати до майна подружжя у спільній власності.
 • При банкрутстві не списують борги по аліментах, відшкодувань постраждалим у разі фізичної та моральної шкоди та інших виплат боржника, які стосуються його особистості. Банкрутство анульовує лише борги перед фінансовими організаціями по кредитах.

Вартість банкрутства

Ініціація банкрутства не є безкоштовною. Боржник сплачує сумарно близько 30 000 грн. Сума складається з таких витрат:

 • Вартість відкриття провадження
 • Зарплата арбітражного керівника
 • Нотаріальні послуги
 • Податки (якщо буде оформлена реструктуризація)
 • Послуги юриста

Хоча останній пункт не є обов’язковим і боржник може представляти себе сам, такі справи майже завжди виходять провальними для боржників. Звісно, самостійне представлення власних інтересів в суді не є гарантом негативного рішення, однак краще не ризикувати.

Доцільність банкрутства в Україні

Є ситуації, коли оформити банкрутство фізичної особи — дійсно єдиний вихід з фінансової ями. Якщо в особи наявна велика валютна заборгованість по кредиту, який був взятий до 2014 року або безліч позик у різних фінансових організаціях, які вона не в змозі виплачувати, то рішення стати банкрутом — доцільне. Завдяки новому законодавству України все більше справ про банкрутство доводяться до кінця на користь боржника. У багатьох країнах за кордоном процедура прижилась, тож сподіваємось, що в Україні це також стане нормальною практикою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *