При накопиченні великої кількості грошей чи дорогоцінностей у будь-якому разі варто задуматись, де їх зберігати. Звісно, можна влаштувати сховище вдома, але у разі вторгнення на приватну територію зловмисників можна втратити все майно, яке напрацьовувалось довгими роками.
Сьогодні одним з найефективніших методів зберігання можна вважати банківську комірку (осередок). Розповідаємо, як орендувати комірку в банку і кому таке рішення може прийти до нагоди.
Що можна зберігати в банківській комірці?
Банківська комірка — це особистий невеликий сейф в банку. Його можна орендувати для безпечного зберігання цінностей: грошей, прикрас, дорогоцінних металів та інших невеликих коштовних речей. Список допустимих предметів для зберігання досить великий, тому легше зазначити, що не можна зберігати в комірці. Під забороною знаходяться:
- Зброя
- Вибухівка
- Набої
- Наркотики
- Хімічні речовини
- Токсичні чи радіоактивні речовини чи предмети, що містять їх
- Продукти
- Речі, які мають термін придатності та швидко псуються
В кожному банку також можуть існувати свої заборони. Всі умови вказуються в договорі.
Готівку в комірці тримати можна, але в цьому немає сенсу. Гроші просто будуть лежати у сейфі, а клієнт не отримуватиме відсотки. Якщо ви плануєте тривале зберігання грошей, краще покласти необхідну суму під депозит. Проте, гроші можна зберігати при оформленні великих угод в бізнесі чи при покупці нерухомості. Це допоможе мінімізувати ризики.
Скільки часу можна зберігати цінності в комірці?
Клієнт може оформити договір оренди комірки на будь-який час. Найпопулярнішими можна назвати терміни до трьох років. Коли час закінчення договору буде закінчуватись, клієнт зможе оформити пролонгацію. Термін пролонгації він також обирає самостійно. При продовженні терміну клієнт просто доплачує оговорену в контракті суму за зберігання.
Деякі банки пропонують автопролонгацію договору. В інших клієнту може прийти сповіщення в СМС про закінчення терміну і прохання прийти у відділення для продовження контракту.
Якщо майно не забирають вчасно та ігнорують повідомлення, банк розкриває комірку і перекладає його вміст у єдине закрите банківське сховище. При спробі клієнта забрати майно банк вимагатиме сплатити компенсацію за зберігання, а тарифи будуть вищими. Тому варто пам’ятати про термін договору та вчасно його продовжувати чи розривати.
Скільки коштує осередок?
Чим більший розмір осередку, тим дорожча оренда. В середньому сейф коштуватиме вам від 10 до 50 гривень на день.
Банки часто дають знижку до 50% на оренду осередків. Наприклад, клієнтам, які відкривають святкові вклади або власникам преміальних пакетів обслуговування.
Додатково у вас можуть попросити заставу за ключ та використання осередку. Ціни сильно відрізняються у різних банках та можуть сягати 1 000 грн. Після розірвання договору гроші повертаються клієнту.
Безпека банківської комірки
Попри всі зусилля банків, іноді осередки грабують чи зламують. Такі ситуації можуть відбуватись у всіх банках, незалежно від кількості відділень та загальній репутації. Жодної закономірності тут немає. Слід зауважити, що шанси пограбування банківської комірки все одно значно менший за пограбування будинку і не складає навіть 0,5% від загальної кількості пограбувань в країні.
Якщо гроші все ж вкрали
Чи можна повернути вкрадене майно або отримати компенсацію за нього залежить від умов договору, який клієнт укладає з банком. Безпечніше використовувати договір відповідального зберігання. За його умовами банк відповідає за збереження вмісту. Цінності описують при розміщенні в сейф та при їх забиранні. Якщо в комірці планується зберігання грошей, банк перерахує суму та перевірить купюри на наявність підробок. Для інших об’єктів буде залучено спеціалізованого оцінювача (наприклад, для оцінки предметів мистецтва чи антикваріату). Однак, за цю послугу доведеться доплатити. Такий спосіб не дозволить банку зняти з себе відповідальність у разі зникнення описаних речей і змусить у будь-якому разі виплатити компенсацію. На жаль, договір відповідального зберігання пропонують не всі банки.
Частіше можна зустріти звичайний договір оренди. Це означає, що банк не контролює, що знаходиться у сейфі: закладка відбувається без опису та без участі працівників банку. Банківський осередок відкривається двома ключами: один зберігається у клієнта, інший — у банку. Тому банківський службовець разом із вами увійде до сховища, щоб відкрити сейф своїм ключем. Потім він вийде з приміщення, і у вас буде час, щоб покласти в комірку свої цінності.
У будь-якому випадку банк несе відповідальність за безпеку комірки. У клієнта є законне право вимагати повної компенсації втрат у фінансової установи. Також клієнт може подати до суду. Без опису майна буде досить важко доказати наявність коштовностей у сейфі, тому до роботи слід якомога швидше залучити поліцію.
Якщо банк пропонує лише договір оренди, буде краще або зберігати те майно, яке не цікавить грабіжників (для зберігання документів такий варіант досить припустимий), або окремо застрахувати майно, щоб у разі пограбування можна було отримати компенсацію від страхової компанії.
Як орендувати комірку в банку?
Процедура оренди комірки в сучасних банках досить проста та складається з кількох дій:
- Оформлення договору. Для оренди осередку знадобиться лише паспорт, якщо ви плануєте користуватись ним тільки в особистих цілях. Якщо ж сейф використовуватиметься для передачі коштів, то треба буде додатково оформити договір між сторонами передачі та банком.
- Вибір комірки. Оберіть необхідний вам розмір осередку та термін оренди. Якщо ви плануєте довго користуватись сейфом, вкажіть опцію автоматичної пролонгації договору. У випадку, коли ви захочете розірвати договір, ви зможете зробити це без проблем та додаткових комісій. Але якщо захочете продовжити оренду, не доведеться йти до банку та знову підписувати угоду.
- Отримання ключів. Банк надасть вам один з двох ключів. Другий ключ залишиться у фінансовій установі. Додатково вам можуть надати, наприклад, одноразовий електронний пропуск для проходу в сховище до осередку. Якщо ви збираєтеся за допомогою осередку передати гроші за покупку квартири чи ділянки, то ключ ви можете одразу вручити продавцю. Але скористатися ним він зможе лише після того, як нерухомість стане вашою.
- Розміщення майна. Для передання майна в комірку ви разом зі співробітником банку направитесь в загальне сховище. Комірка відкривається двома ключами для мінімізації пограбування. Якщо у вас договір зберігання цінностей, службовець проконтролює те, що ви кладете в сейф та опише вміст в письмовому вигляді. Якщо ж у вас договір оренди, скоріш за все службовець залишить вас наодинці з сейфом, щоб ви комфортно поклали в нього все необхідне.
- Закриття комірки. Після того як ви помістите в комірку або заберете майно, ви (або продавець) закриваєте її своїм ключем, а співробітник своїм.
Для повторного доступу до осередку ви повинні знову пред’явити паспорт.
Якщо ви купуєте нерухомість, то після закладення грошей в осередок можете разом із продавцем розпочати реєстрацію власності на своє ім’я. Продавець приходить до банку зі своїм екземпляром договору. Після пред’явлення документів банк дає йому доступ до осередку і забирає гроші.
Плюси та мінуси комірки в банку
Головні плюси утримання майна в банківському осередку:
- Безпека. Це найголовніша перевага перед всіма іншими способами зберігання майна. Слід враховувати, що ризики зберігання цінних речей вдома, на власному сховищі чи деінде набагато більші, ніж в захищеному банку з охороною, камерами та декількома видами сигналізацій. А необхідність використовувати два ключі для відкриття комірки ще більше ускладнює ситуацію для злодіїв.
- Збереження майна. Що б не сталось, банк не зможе присвоїти ваше майно. Навіть при втраті банком його ліцензії вміст сейфу не розкриють без вас, а все, що в ньому зберігалось, буде повернено у ваші руки. Жодні обмеження на виплати по депозиту чи інших тарифах банку не поширюються на сховища. Повернення майна відбудеться упродовж тижня після втрати банком ліцензії.
- Банківська таємниця. Банк не має права розповсюджуватись про ваше майно та навіть про наявність сейфу на ваше ім’я. Винятком може бути лише рішення суду.
Ризики пов’язані перш за все з непередбаченими ситуаціями. Наприклад, у разі надзвичайної ситуації (терористична загроза, стихійне лихо тощо) банк може самостійно відкрити комірку та описати майно. Те ж саме відбувається і тоді, коли клієнт довго не продовжує договір. Майно необхідно помістити у загальне сховище доти, доки клієнт не прийде за ним.
Також банк може пошкодити ваше майно при його перенесенні у сховище. Звісно ж, банк повинен буде повністю відшкодувати втрату, але для унікальних та колекційних предметів така неуважність може бути трагічною.