Недостатньо вигадати круту бізнес-ідею та реалізувати її. Важливо ще і регулярно вкладати в неї кошти. Самостійно це зробити складно, а тому варто залучати сторонні інвестиції. Для невеликих розробників найбільш практичним рішенням буде звернутись до краундівестингу.
Що таке краундівестинг
Це спосіб фінансування бізнесу, коли люди та нефінансові організації інвестують гроші у компанію через інвестиційні платформи в інтернеті. Натомість вони отримують акції або облігації компанії.
Тобто бізнесмен може організувати збір коштів через сайт, а інвестором може стати будь-який користувач (внести кошти один раз чи регулярно фінансувати проєкт). Від майданчика залежить і подача пропозиції. Спеціалісти допомагають підготувати всі папери та дистанційно укласти договір з інвестором.
Зазвичай такі платформи мають власних аналітиків, які оцінюють компанію, час її існування, перспективність, оборот та інвестиційну привабливість. Тому не всі компанії отримують право на збір коштів. Це зумовлено ще і необхідністю відсіяти шахраїв та одноднівні компанії.
Проте, отримати змогу приваблювати інвестиції на краудінвестинговому майданчику набагато простіше, ніж отримати гроші від банку. Фінансування можуть отримати навіть ті підприємства, які поки що не мають кредитної історії або недостатньо продуманий для банку бізнес-план.
Краундівестинг – один із видів краудфандингу, тобто колективного фінансування через інвест-платформи. Краундівестинг може бути корисним, коли ви плануєте розпочати новий проєкт або розвинути свій бізнес. За такого варіанта фінансування ви пропонуєте інвесторам свої цінні папери – акції чи облігації. Покупці акцій стануть співвласниками вашої компанії, ризикуватимуть і отримуватимуть прибуток нарівні з вами.
Облігації – це власне ваші боргові розписки. Вони підтверджують, що ви повернете інвесторам їхні гроші в момент погашення облігацій, до того ж виплатите їм купонний дохід – відсотки за використання їх вкладень. При цьому, права на ваш бізнес інвестори не отримують.
Які ще є варіанти онлайн-інвестування
Запозичити гроші в інвесторів можна і без випуску облігацій. Якщо ваше підприємство стабільно працює і вам потрібно просто закрити касовий розрив, поповнити оборотні кошти, закупити товари чи обладнання – можливо вам більше підійде краудлендинг. У такому разі через онлайн-майданчик ви зможете позичати в інвесторів гроші під відсотки на кілька місяців чи тижнів.
Якщо ж продукт більш творчий, варто спробувати краудфандинг із нефінансовою винагородою. Зазвичай інвесторам, яким цікаві творчі проєкти важливо не отримати гроші, а бути причасним до виготовлення продукту. Наприклад, розробники відеоігор, які збирають кошти на онлайн-майданчиках нагороджують своїх інвесторів, згадуючи їх в титрах або ж даючи їх імена персонажам самої гри. В такому проєкті розробники можуть проявити креативну сторону, заздалегідь вказуючи умови в інформації про продукт
А для творчих та соціальних проєктів існує краудфандинг із нефінансовою винагородою. Він передбачає, що інвестори отримають не дивіденди від вкладень у ваш бізнес і не відсотки за позиками, а ваш продукт чи послугу.
Вимоги для користування краундівестингом
Вимоги до компанії, яка хоче подати заявку на інвестування в інтернеті невеликі:
- Офіційно зареєстрована юридична особа
- Термін існування компанії — не менше одного року
- Наявність значного обороту за рахунком — чим більше цифра, тим більший шанс на вигідні інвестиції
- Актуальність, наявність потенціалу і стратегії зростання обороту
- Хороша кредитна історія у власників бізнесу
Існують і винятки. Краундівестингові майданчики нерідко підтримують і зовсім молоді бізнеси з малим оборотом, якщо у них дійсно є потенціал та великий шанс на зростання. Якщо компанія невелика та молода, її може виручити добре написаний бізнес-план.
Як отримати гроші через інвестиційну платформу
Від обраної платформи напряму залежить успіх всієї кампанії по залученню інвестицій. По-перше, важливо перевірити, чи входить сервіс до реєстру. Це підтвердить легальність діяльності майданчику. Щоб не зіткнутися із шахраями, потрібно ретельно звірити з реєстром не лише назву, а й адресу сайту платформи.
На що ще варто звернути увагу:
- Термін роботи платформи. Занадто молодий сервіс може не мати необхідної бази потенційних інвесторів та аналітиків.
- Кількість успішних кампаній. Перевіряйте, як багато проєктів змогли зібрати гроші на свої цілі. Звертайте увагу і на кількість невдалих кейсів.
- Кількість активних кампаній. Якщо на платформі зараз активно ведуть збір коштів інші проєкти, це добрий знак.
- Відгуки про платформу. Почитайте відгуки у спільноті, знайдіть групи в соціальних мережах та послухайте аргументи людей, які вже працювали з платформою.
- Договори. Завжди звертайте увагу на умови договору і не підписуйте документ, якщо умови не вигідні для вас. За можливості розберіть договір з юристом.
Організація збору коштів
Після того, як визначитеся з посередником, приступайте до збору грошей. Кожен майданчик має свої правила, але етапи будуть спільними для всіх.
- Реєстрація. Для початку треба зареєструвати компанію, яка буде збирати кошти. В заявці необхідно буде вказати максимально повну інформацію про компанію та її діяльність. Якщо компанія підходить під умови, які були описані вище, до неї прикріпляється персональний менеджер, який збиратиме більш детальні дані про неї. Наприклад, він може попросити надіслати фінансову та управлінську звітність компанії. Дочекайтеся розгляду заявки та підпишіть договір із майданчиком.
- Заповніть профіль. Після реєстрації у компанії буде пустий профіль, який треба заповнити та оформити. Базові дані підтягнуться з анкети.
- Напишіть інвестиційний меморандум. Це документ, в якому мають бути детально викладені стратегія, бізнес-план, ризики. Найчастіше менеджер майданчика готує меморандум разом із вами.
- Випустіть цінні папери. Краундівестинговий майданчик скоріш за все допоможе вам з цим.
- Складіть інвестиційну пропозицію. В неї входить така інформація: скільки часу триватиме збір грошей, яку мінімальну та максимальну суму ви хочете акумулювати та що отримають інвестори. У разі випуску акцій підприємці часто включають у пропозицію та свої плани щодо виплати дивідендів.
- Почніть збирання грошей. Обов’язково спілкуйтесь з інвесторами та відповідайте на їх питання. Вам важливо дати зрозуміти, чому в ваш проєкт слід вкладатись. Підтримуйте активність на сторінці, викладайте новини компанії, апдейти тощо. Інвестор повинен бачити активну діяльність компанії. Інвестиції надходитимуть на так званий номінальний рахунок, який платформа відкриває у банку. Але ви отримаєте їх, лише якщо умови інвестиційної пропозиції будуть виконані та вдасться залучити необхідний мінімум за встановлений термін. Як тільки буде досягнуто верхнього ліміту потрібної суми, збір коштів припиниться. Якщо потрібну суму не вдасться зібрати, гроші повернуться інвесторам і збір буде закрито.
- Отримайте фінансування. У разі успішного завершення кампанії і збору потрібної суми, майданчик перекаже всі зібрані гроші на ваш рахунок та самостійно оформить ваш договір з інвесторами
Що буде, якщо бізнес провалиться?
Слід пам’ятати, що інвестори, яких ви приваблюєте через онлайн-майданчики по суті є кредиторами вашої компанії. Вони надають гроші на конкретну ціль, спираючись на ваш бізнес-план та стратегію. І якщо ви не зможете рухатись за зазначеною стратегією, ви не виконаєте свої обов’язки перед інвесторами. Подальші дії будуть залежати вже від самих інвесторів, але зазвичай колективно ініціюється процедура банкрутства провального бізнесу. В такому разі інвестори можуть повернути свої гроші за рахунок прибутку від активів компанії. Якщо після виплати всіх боргів інвесторам ще залишаться кошти, їх необхідно буде розподілити між власниками компанії та виплатити зарплату найманим робітникам.