Закінчення війни – це лише початок складного економічного відновлення

Наразі все населення України чекає того часу, коли в державі припиниться війна. Більшість думає, що це вирішить фактично всі проблеми суспільства. Але фактично кінець військових дій – це лише початок нового складного шляху щодо відновлення економіки. Люди чекають на розвиток ринку праці, зростання добробуту та покращення соціального забезпечення. На жаль, така ситуація – це утопія для післявоєнної економіки. Все це буде, але набагато пізніше.

Експерти зазначають, що відновлення економіки післявоєнної держави – це ситуація така ж складна, як і ситуація з війною. Вона буде тривалою та жорсткою. І всі наслідки, звісно, буде відчувати саме населення. 

Скільки потрібно часу на відновлення?

Основна причина цього твердження – це той факт, що будь-яке відновлення триває дуже довго. Неможливо відновити економіку за місяць. І декілька років – це короткий період для цього часу. Яскравий приклад – це відновлення Німеччині після війни. Перші ознаки відновлення країна відчула лише в середині 50-х років. Це стало можливо не завдяки потенціалу самої держави, а завдяки економічній підтримці влади США. Загалом же 20 років тривала така відбудова. І це не єдиний приклад такої ситуації.

Як приклад Чечня. Незважаючи вже на тривалий час відновлення (друга військова кампанія закінчилася у 2000 році), цей регіон надалі залишається одним з найвідсталіших економічних областей РФ. 

Чи треба Україні сподіватися на відновлення у 20 років? Можливо ні, оскільки наразі вже є інші механізми, передові технології. Але мінімум 10 років для цього точно потрібно. Лише за 5-7 років активної відбудови при сприянні міжнародних партнерів можливо досягти хоча б якихось результатів. 

Європейська підтримка

В принципі основний фактор, який буде впливати на темпи відновлення держави, – це фінансова підтримка Європи. Наразі збитки нашої держави вже перевищують 650 млрд доларів. І це лише попередні прогнози на зараз. Що буде через декілька років, якщо війна буде тривати далі, сказати важко.

Чи може відновитися економіка України самостійно? Звичайно, ні. Середній бюджет нашої держави складає 40 млрд доларів. Тобто збитки вже перевищують за декілька місяців у 10 разів наявні можливості держави. Теоретично можна гадати, що Росія буде компенсувати завдані збитки як країна-агресор. Але цього точно не буде та й фінансові можливості її не зможуть цього зробити. 

Питання ж фінансування з боку Заходу теж дуже спірне. Наразі європейські країни кажуть про фінансову підтримку, але фактично не всі її надають. Ті ж держави, які активно підтримують уряд країни, не зможуть робити цього вічно, а тому неможливо передбачити кінцевий результат такої підтримки. Тим паче, що ситуація в Україні може спричинити економічну кризу в усьому світі.

Тривалість війни – проблема для інвесторів

Ключова проблема, яка буде впливати на розвиток економіки та можливості її відновлення, – це тривалість самої війни. Багато експертів вже прогнозують війну до 2035 року. І тут питання не лише в тривалості, а й в тому, якою вона буде – позиційною, наприклад, на Донбасі чи на всій Україні. З урахуванням сьогоднішніх заяв уряду РФ, то вони взагалі бажають віддати Західну Україну Європі. Тому можна казати, що намірів йти далі, вони не мають. Тривалість війни вплине на головний чинник – наявність інвесторів на українському ринку. Чим довше йде війна, тим менше у нас інвесторів.

Звичайно, поки всі ці питання є теоретичними. Перше завдання – це закінчити війну. Від цього буде залежати, хто і яким чином буде сприяти відновленню української економіки. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *